תרופות מסוכנות

מאת: ד"ר חיים סדובסקי

חלק א`

אחד העסקים הטובים ביותר הוא עסק מכירת התרופות. החברה המצליחה ביותר בישראל, המרוויחה הגדולה ביותר, איננה חברת היי-טק, אינה גם חברת מזון, אלא חברה העוסקת בייצור ומכירת תרופות. חברת "טבע".

במקום לזכור שהאדם הוא יצירה מושלמת ושאף אחד לא נולד עם תרופות בכיס או רופא צמוד לשולי בגדו, למדנו לחשוב שאנו מוקפים במחלות קשות שמקורן כאילו ב"מזל רע". במקום להבין שהאדם נולד להיות בריא ולהישאר כך עד מותו בשיבה טובה, בעזרת הרכיבים שניתנו במזון שהרי קשה לעשות שליחות כהלכה אם האדם חולה, למדו בני האדם להסתמך על תרופות המרפאות לכאורה מחלות קשות ושאר מרעין בישין.

אולם תרופות אינן בדיוק מה שהן מציגות. תרופות עלולות להזיק אף יותר מלהואיל. בדרך כלל אין תרופות שמרפאות, על פי רוב מטפלות התרופות בתסמינים, בסימפטומים של מחלות ולא מבריאות ממש. למרות שיש תרופות המותירות את האדם בחיים, אין הן מבריאות אותו אלא רק מאפשרות את שרידותו וזאת במחיר של תופעות לוואי קשות שחלק מהן אף מהוות את הסיבה למותו המוקדם.

ברור שלפעמים יש צורך לקחת תרופות כדי להמשיך לחיות. שהרי כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב ועוד מחלות רבות שלא יטופלו, יהוו סיבה למותו של אדם. חשוב לטפל במחלות אלה בעת הופעתן, אולם ידוע גם שהתרופות לטיפול במחלות אלה שומרות על זיק החיים, במחיר הצורך ליטול אותן במשך כל החיים ובמחיר הסבל מתופעות הלוואי שהן גוררות בעקבותיהן, תופעות לוואי אשר לא פעם מהוות דווקא הן, את הסיבה למותו המוקדם.

וכך ייקח אדם תרופה לטיפול בכאב הראש שלו, תרופה שתסייע לו להגיע בשלום עד כאב הראש הבא, שהרי התרופה איננה מרפאת ממש, כל עוד קיימת הסיבה שגרמה מלכתחילה לכאב הראש, הוא ישוב ויכאיב ואז יהיה צורך חוזר ליטול את התרופה. ואם יסבול אדם מכולסטרול גבוה, או יתר לחץ דם, יהיה חייב ליטול תרופות במשך כל ימי חייו מפני שהתרופות אינן מבריאות אותו אלא רק מפחיתות את הערכים למשך זמן מסוים. אם יפסיק לקחת את התרופות ישובו הערכים ויהיו גבוהים ומסוכנים. וכך עוד מחלות רבות. איננו יודעים לרפא, אנו יודעים, במחיר כבד לעיתים, לטפל בסימפטומים.

להרוג, בני האדם יודעים יפה. יש תרופות שהורגות. אנטיביוטיקה הורגת חיידקים מזיקים, כימותרפיה והקרנות הורגות תאים שמתחלקים מהר וללא בקרה – תאים סרטניים. אולם גם תרופות אלה המצילות חיים באופן מיידי, יש צורך לנטלן בשום שכל ולא בקלות ראש כפי שנעשה לא פעם, מפני שנטילה בלתי מבוקרת עלולה להזיק עוד יותר מלהואיל.

למרות ההבנה שהאדם נולד להיוותר בריא עד סוף ימיו בעזרת רכיבים שניתנו במזון החשוב כל כך לשרידותו, למדנו לאכול אוכל שאיננו מזון, לחלות במחלות שונות ולטפל בהן בעזרת "כדורים".

אולם יש כדורים שכדאי לחשוב פעמיים לפני נטילתם. אחת התרופות המסוכנות ביותר אשר נמכרת בישראל ללא צורך במרשם רופא, היא גם מהנפוצות ביותר. תרופה לשיכוך כאבים והורדת חום – אופטלגין. תרופה זו מסוכנת דיה כדי לגרום למשרדי בריאות רבים ברחבי העולם המערבי למנוע את מכירתה לחלוטין ולהוציאה מחוץ לחוק בארצותיהם. בארה"ב אסורה התרופה על פי חוק כבר כשלושים שנה. בין הסכנות העיקריות שבאופטלגין בנוסף לפריחה, תגובות אלרגיות קשות, פרכוסים ואבדן הכרה אצל רגישים, גם דיכוי מח העצמות, אנמיה, וירידה בספירת התאים הלבנים. מחסור כזה בתאי דם לבנים המכונה "אגרנולוציטוזיס", עלול להביא לפגיעה במערכת החיסון של הגוף וזיהומים של מיקרואורגניזמים זרים. סכנה רבה אורבת ליוצאי עיראק, כורדיסטאן וארצות ערב נוספות החסרים את האנזים G6PD. אנשים אלה עלולים לאחר נטילת כדור אופטלגין אחד לאבד את חייהם ממש. והנה למרות הסכנה מותר משום מה בישראל לשווק את התרופה לכל דכפין ללא מרשם רופא.

מהתרופות הנפוצות ביותר, היא תרופה משככת כאבים ומפחיתת חום, האקמול (פרצטמול), הידועה בשמות מסחריים רבים ומרכיביה מצויים בעשרות תרופות, זוהי אחת התרופות המסוכנות לבריאות ואף לחיים. נטילה בלתי מבוקרת של תרופה זו, עלולה לגרום למוות כבר אחרי נטילת כמה טבליות בודדות. למעשה, עקב הפגיעה האפשרית בכבד שאיננה הפיכה לעתים, אחראית תרופה זאת לחלק נכבד מהשתלות הכבד בעולם וכמובן למותם של בני אדם. אם יש מישהו החש שחשוב לו ליטול אקמול, יש עליו לנטלה בזהירות ולא ליטול מינונים גבוהים ובוודאי שלא לתת אקמול בכמות גבוהה לילדים.

עד לא מכבר היו תרופות לשיכוך כאבים והפחתת דלקות כגון אלה המשמשות לטיפול בדלקות מפרקים כגון: ויוקס וסלברה מהתרופות הנפוצות ביותר עד שהתברר שהן מגבירות את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ובעצם מעלות את הסיכון למוות פתאומי. לתכשירים רפואיים אלה יש תכונה מבורכת לעכב את האנזים 2 COX, ובכך להפחית דלקת, אולם מכיוון שהם מעכבים גם חומרים נוספים המגנים על הלב, הם מהווים גורם סיכון בעל משמעות. וכך לאחר שמינהל המזון והתרופות האמריקאי, FDA הזהיר נגד נטילתן, הן הורדו מהמדפים כמעט בכל העולם. במקומות אחרים הודיעו הרשויות על בדיקת בטיחותם של כל משככי הכאב ומפחיתי הדלקת מקבוצת חסמי 2 COX.

גם תכשירים נפוצים אחרים, נוגדי דיכאון כמו פרוזאק ואחרים שנחשבו בטוחים למדי, מתבררים כנושאים בחובם סכנות רבות וביניהן עליה בשיעור ההתאבדויות בעיקר אצל ילדים ובני נוער. נוגדי הדיכאון המונעים את ספיגת הסרוטונין וגורמים לעליה מלאכותית ברמתו בתוך המרווחים (סינפסות) שבין תאי המוח, עלולים לגרום גם לפגיעה באיכות השינה, להביא לתופעות של חרדה, לתחושת אופוריה שאיננה במקומה ולאימפולסיביות. כמו כן עלולות תרופות אלה לגרום לבעיות במערכת העיכול. עם זאת יש לדעת שהפסקת הטיפול עלולה לגרום לדיכאון לחזור ברמה חמורה בהרבה ולכן יש להיזהר בדרך ההפסקה.

על ההורמונים המיועדים לשימוש כנגד תסמינים של גיל המעבר נערכים לא מעט מחקרים שמעלים תוצאות עקביות ומתמשכות המאשרות קיומו של סיכון גבוה ליצירת פקקת ורידים עמוקה - DVT . במקרים אלה נוצרים קרישי דם בוורידים העמוקים של הרגליים, אשר עלולים לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי או לתסחיף ריאות קטלני. מחקרים הוכיחו שכמעט שני אחוזים מהנשים הנוטלות תחליפי הורמונים לגיל המעבר במשך עשר שנים, תפתחנה קרישי דם קטלניים. תחליפי הורמונים מעלים גם את הסיכון לעליה בהתפתחות מחלות סרטן שונות.

גם האספירין הוותיק והמפורסם על שלל שמותיו המסחריים אינו חף מסיכונים. האספירין כמו גם תכשירים אחרים נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAIDS -Non Sterodial Anti Inflammatory Drugs) וביניהן תרופות מוכרות כנקסין, וולטרן, המשכים כאבים, מפחיתים חום ונוגדי דלקות ידועים מזה זמן רב כגורם עיקרי ליצירת כיבי קיבה ותריסריון, עלולים לגרום לדימומים פנימיים קשים ועלולים גם לפגוע בכבד ובכליות עד כדי גרימת נזק בלתי הפיך עד כדי צורך בדיאליזה או בהשתלת איברים. הסיכון עולה ככל שנטילת התרופות ממושכת יותר, וגיל המשתמש גבוה יותר. אסור ליטול תרופות אלה, אלא רק בהוראת רופא וגם אז במינונים נמוכים תחת פיקוח וניטור קבוע. לילדים לא מומלץ בכלל לתת אספירין מחמת הסיכון שבדבר.

תרופות אינן חומרים תמימים. בצד היתרונות נושאות התרופות גם סיכונים רבים. לכן אסור להתבייש לשאול את הרופא על תופעות הלוואי של כל תרופה. למעשה חובה היא להיוועץ ברופא לפני נטילת תרופה כלשהי ובוודאי לאחר נטילתה במידה והופיעו תופעות לוואי כאלה או אחרות.
להפסיק לעשן עכשיו התקשרו:
1-800-20-20-53

עלמה ש. רמת גן
"הפסקתי לעשן באמת, אחרי 7 שנים של עישון! כבר 4 חודשים שאני לא נוגעת בסיגריה"

אברהם ב. הוד השרון
"אני נהג משאית שמעביר ימים שלמים בנסיעות בכל הארץ. אני לא צריך לספר לכם מה שיעמום עושה לעישון. כבר 15 שנה שאני מעשן 2 וחצי קופסאות ליום, ובגיל 43 חטפתי התקף לב קל. הבטחתי לאשתי לפסיק לעשן כי אני לא אשאיר ילדים בלי אבא. קניתי את הערכה אחרי המלצה של קרוב משפחה, וגמרתי עם הסיגריות לכל החיים".

שלומית לוי חיפה
"את סדובסקי אני מכירה שנים מהספרים הקודמים שלו, וכל פעם אני רוצה להודות לו מחדש על השיפור בחיים שלי והעזרה שלו בריפוי. למרות שתמיד השתדלתי לחיות בריא, הייתי נשברת וחוזרת לעשן, בעיקר בגלל שהייתי מעלה במשקל. עכשיו, הצלחתי בגדול גם להפסיק לעשן באופן מידי וגם לא לעלות קילו אחד במשקל?! זה נס!".

ליאור ל. טבריה
"אני מעשן מגיל 17, כל יום 2 קופסאות. ניסיתי המון שיטות להפסיק לעשן - הדבקתי, לעסתי, מה שבא.. אבל תמיד וויתרתי לעצמי בסוף כי היה לי קשה מדי. בזמן האחרון נכנסתי ללחץ כלכלי קל וקלטתי שהפסקת עישון תחסוך לי אלף שקל בחודש! כבר 5 חודשים עברו מאז שהפסקתי לעשן בלי בעיות, וחסכתי עד עכשיו 5000 שקלים".