פסיכולוג, פסיכיאטר - מי מבין כל הפסיכולוגים יכול לעזור לך

פורסם על ידי בתאריך 22/02/2009
תקציר - במאמר זה נפרט מיהו פסיכולוג, אלו התמחויות קיימות בפסיכולוגיה, מהם ההבדלים בין פסיכולוג ופסיכיאטר, אילו סוגי טיפולים פסיכ...


 • פתיחת חשבון
 • הוספת מאמר חינם
 • הוראות עריכה
 • למה כדאי לפרסם מאמרים


  מספר צפיות: 33451

  מיהו פסיכולוג ? "חוק הפסיכולוגים" מתיר את השימוש בתואר "פסיכולוג" רק לבעל תואר שני (M.A) לפחות, שהנו רשום בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. לימודים לתואר שני בפסיכולוגיה נלמדים במרבית האוניברסיטאות בישראל, במסגרת הפקולטה למדעי החברה או בפקולטה לבריאות ולרפואה. לתנאי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה (M.A) רף גבוה במיוחד. לימודי התואר השני בפסיכולוגיה מתמקדים בתחומי התמחות שונים. בתום לימודי ההתמחות נדרשת תקופת התמחות מעשית (סטאז') של 4 שנים ולאחריה - בחינת מומחיות מטעם המדינה. הבחינה תקבע האם תינתן למועמד רישיון עיסוק של מומחה בתחומו, אם לאו.

  סוגי ההתמחויות בפסיכולוגיה: • פסיכולוגיה קלינית: מתמחה בפסיכופתולוגיה, אבחון וטיפול. ייעוץ במגוון של בעיות היומיום, כגון מצבי דיכאון, חרדה, ולחץ. כמו כן עוסק התחום הקליני בטיפול באנשים בעלי הפרעות נפשיות. • פסיכולוגיה רפואית: מתמחה בייעוץ ובטיפול, במטופלים ובבני משפחתם שנמצאים לקראת טיפול רפואי/ ניתוח ובמהלכו. • פסיכולוגיה התפתחותית: מתמחה בטיפול בתינוקות ובילדים עד גיל בית הספר היסודי. על פי רוב, פסיכולוג מומחה זה מכונה פסיכולוג ילדים. רוב הפסיכולוגים של הילדים מטפלים גם במבוגרים, בשל הסיבה הפשוטה שילד מגיע לטיפול תמיד עם הוריו. לפיכך, מקובל לעבוד בו בזמן גם עם ההורים. • פסיכולוגיה חינוכית: מתמחה בייעוץ למורים ולתלמידים במסגרת בית הספר. • פסיכולוגיה ארגונית: מתמחה בייעוץ לארגונים בנוגע ליעילות הארגון ולהשתלבות הפרט בתוכו. • נוירופסיכולוגיה: מתמחה במחקר וטיפול של פגיעות מוח ובשיקומם. • פסיכולוגיה שיקומית: מתמחה בטיפול בנפגעי מחלות, בנפגעי תאונות, עיבוד שכול ובטראומות אחרות. • פסיכולוגיה קוגניטיבית: מתמחה בחקר התפקודים המנטאליים, כגון זיכרון, למידה וקשב ויישומם. תחום זה אינו דורש תקופת התמחות. • פסיכולוגיה מחקרית- ניסויית: חקר הפסיכולוגיה ופיתוח שיטות מחקר. תחום זה אינו דורש תקופת התמחות.

  פסיכולוג או פסיכיאטר ? הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה הנם שני תחומים דומים במהותם ובו זמנית נחשבים לתחומים נפרדים. פסיכיאטר הנו רופא המתמחה בתחום הנפש ועוסק במתן טיפול נפשי ותרופתי. פסיכולוג בעל התמחות קלינית או שיקומית, מומחה בפסיכותרפיה ובפסיכופתולוגיה, הוא היחיד שרשאי להעביר מבחנים פסיכודיאגנוסטיים כדי לאבחן וליצור פרופיל טיפולי. הפסיכולוג אינו רשאי להמליץ או לתת טיפול תרופתי.

  מי רשאי לתת טיפול נפשי? פסיכולוג הנו אדם שסיים לימודי תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה, עבר הכשרה טיפולית במוסד מוסמך ובעל רישיון ממשרד הבריאות. רק הפסיכולוג הקליני רשאי לעסוק בטיפול נפשי.

  אילו סוגי טיפולים פסיכולוגיים קיימים? את שיטות הטיפול הפסיכולוגי ניתן לסווג לשתי שיטות עיקריות: טיפול דינאמי שהנו טיפול ארוך מועד, והטיפול הממוקד קצר המועד. הטיפול הדינאמי נועד לטפל בנושאים הקשורים לאישיות, לדימוי העצמי, לזהות, נטיות ולתחומי חיים, הדורשים מסע מקיף וארוך טווח של מספר חודשים עד שנים. הטיפול הממוקד קצר המועד נועד לטפל בבעיות ממוקדות המשפיעות על תחום צר בחיים, כגון חרדות, פוביות וכדומה. הטיפול אורך מספר מועט של פגישות עד חצי שנה. הטיפול הפסיכולוגי מובחן גם בפורמט המפגש: אישי, זוגי, משפחתי, קבוצתי, למבוגרים או לילדים. מתכונת הטיפול הנפוץ ביותר מביניהם הוא הטיפול האישי, ואילו את הטיפול הקבוצתי נראה לרוב סביב תהליכים של ייעוץ ופיתוח ארגוני.

  איך בוחרים פסיכולוג טוב? כמה זמן נמשך טיפול? ראשית, יש לבקש לראות תעודת רישיון מומחה מטעם משרד הבריאות, שלרוב יתנוססו בחדרו של הפסיכולוג. יש לבחור אדם העוסק בטיפול ולא במחקר והוראה, ניהול או כתיבת חוות דעת. בפגישות הראשונות (3-2 פגישות) יש לערוך היכרות הדדית, להחליט על הנושאים שבהם ייגע הטיפול. יש לקבוע לוח זמנים משוער, האם מדובר בטיפול קצר וממוקד או בטיפול ארוך טווח. "כימיה". אם המטופל מרגיש שלא קיימת "כימיה" בטיפול, עליו להמשיך לחפש מטפל חלופי עבורו. חשוב לערוך בכל כמה חודשים הערכת התקדמות ולקבוע אומדני זמן חדשים. במהלך טיפול מוצלח, על המטופל לחוש בשינוי.

  כמה זה עולה לי? עבור טיפול פסיכולוגי דרך קופת חולים: 160-100 ₪ לפגישה. עבור טיפול פסיכולוגי פרטי: 400-250 ₪ לפגישה. המחיר נקבע לפי ותק, ניסיון ומוניטין של המטפל.

  האם לפנות למסגרת ציבורית או פרטית? עיקר יתרונו של הטיפול הציבורי הנו עלותו הנמוכה. ואילו חסרונו העיקרי בא לידי ביטוי בחוסר גמישותו, למשל, בהמתנה לתור, בבחירת המטפל, שעת המפגש ובתדירות המפגשים. הפנייה לטיפול בשירות הציבורי נעשית באמצעות קופות החולים ובאמצעות מרפאות בריאות הנפש של משרד הבריאות ואגף הרווחה בעירייה. למסגרת טיפול פרטית ניתן להגיע באמצעות המלצה, היכרות אישית וכמובן - דרך האינטרנט.


  טיפולים בהפרעות שינה

  לילך שליט.

  הבא
  הקודם

  אודות הכותב:
  מכון דור – טיפול פסיכולוגי להתמודדות עם בעיות דיכאון, התמכרות, חרדה, בעיות שינה ועוד

  NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה

  נכתב על ידי - אסנת בוקופצר - 2013-09-15

  כאשר אנחנו מתרכזים בדברים הטובים שעליהם אנחנו מודים, כמו גם באנשים שלהם אנחנו מודים, מפני שהם נמצאים...

  דמיון מודרך ו-NLP - הערכה עצמית

  נכתב על ידי - אסנת בוקופצר - 2013-08-25

  הערכה עצמית, כשמה, תגיע קודם-כל מעצמנו - מכיוון שהמציאות הפנימית שלנו קודמת למציאות החיצונית, ואנחנו...

  דרסו את בנה מול עיניה ואת זכויותיה רמסו מאחורי גבה

  נכתב על ידי - חיים קליר - 2013-08-20

  ילד קטן נדרס מול עיני אמו. מומחה בתחום הנפשי קבע כי האם תסבול עד סוף חייה מנכות נפשית קשה בשיעור שמ...

  דמיון מודרך ו-NLP - כלים לעבודה יומיומית

  נכתב על ידי - אסנת בוקופצר - 2013-07-11

  לאיכות השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו יש משמעות, מכיוון שהן ממקדות את הפוקוס הרגשי והקוגניטיבי שלנו, ...

  מפלס מצב הרוח

  נכתב על ידי - יעקב זרוק - 2013-05-13

  את מפלס מצב הרוח אומנם לא ניתן לראות, אך בהחלט ניתן לחוש ולהרגיש כל שינוי מינורי המתחולל במערכת ...

  מאמרים נוספים של הכותב/ת

  פסיכיאטר, פסיכולוג - מהי סכיזופרניה

  נכתב על ידי - סמדר חודרה - 2009-03-03

  במשך שנים קיבלה הסכיזופרניה שמות ותיאורים ספרותיים שונים, שייחסו לסובלים מן ההפרעה תכונות של פיצול א...

  טיפול פסיכולוגי - דיכאון

  נכתב על ידי - סמדר חודרה - 2009-03-03

  אנשים רבים מרגישים עצבות ודכדוך במהלך החיים, אבל בדרך כלל רגשות אלה חולפים להם במהרה. כאשר העצבות נ...

  פסיכולוג, פסיכיאטר - מי מבין כל הפסיכולוגים יכול לעזור לך

  נכתב על ידי - סמדר חודרה - 2009-02-22

  במאמר זה נפרט מיהו פסיכולוג, אלו התמחויות קיימות בפסיכולוגיה, מהם ההבדלים בין פסיכולוג ופסיכיאטר, אי...

  חרדה - טיפול פסיכולוגי לפחדים - פוביה

  נכתב על ידי - סמדר חודרה - 2009-02-22

  פוביה היא פחד תמידי וחסר היגיון מאובייקט או ממצב שנחשב בדרך כלל בתור מצב שאינו מזיק. במאמר יפורטו ה...

  הוסיפו תגובה

  שם: איימל:

  בבקשה מלאו את הפרטים החסרים