ציור העץ- ניתוח פרטני של כל חלקי העץ -טלי ירדני מכון גרפולוגיה

פורסם על ידי בתאריך 06/07/2009
תקציר - ניתוח פרטני של כל חלקי העץ –באנלוגיה לחלקי האישיות ונטיותיה


 • פתיחת חשבון
 • הוספת מאמר חינם
 • הוראות עריכה
 • למה כדאי לפרסם מאמרים
  מספר מצביעים: 13


  מספר צפיות: 33467

  קו הבסיס זו נקודת ההתחלה של האישיות. האם יש תחושת שייכות? האם זהו בסיס טוב להישען עליו.אם יש רוחב מוגזם בציור הבסיס של העץ - נוכל ללמוד מכך שיש כאן פיצוי על היעדר תחושת בסיס מוצקה. המצייר חושש שאין על מי לסמוך ולכן הוא מעדיף להרחיב באופן מוגזם את הבסיס, לחוש ביטחון.

  בקו הבסיס של העץ נוכל לראות גם בעיות בתחילת החיים: ילדות קשה עם מצוקות שאין דרך לפתור אותן בהווי הילדותי ולכן הן מוטבעות בתוך הגזע כתווית, כצלקת ישנה. אותו הדין לגבי שורשים בעץ. רוב האנשים לא מציירים שורשים, כי אין הם חלק מנוף העץ הנגלה לעין אך אם יש תמונת שורשים מפותחת יתר על המידה (ראה ציור של פרידה קאלו ) – אות הוא כי ההתייחסות לעבר מאוד חשובה, השורשים לא היו מספיק חזקים ולכן עכשיו, בהווה, יש תחושת מחנק וצורך בלתי נלאה בתמיכה עד כדי "היטפלות" לאחר.

  בציור השורשים של הציירת פרידה קאלו, אפשר לראות בבירור שתמונת השורשים למעשה מאפילה על כל השאר. השורשים כאילו קיבלו "עולם משלהם" והם נוטים "להשתלט" על התמונה כולה. מכאן שהמשפחה הייתה בסיס משמעותי _ לטוב ולרע – אצל הציירת. מתולדות חייה נראה בבירור כי המשפחה הגרעינית הייתה המקום המוגן שלה זמן מה , אבל גם המקום שבו הייתה צריכה למרוד כדי להגיע את אותו יעוד - ציור - שבסופו של דבר עשה אותה למה שהיא. שורשים רפיוניים – מעידים על תחושת חולשה, ייאוש, פסיביות שורשים חזקים מאוד _ לא נורמטיבי- מעידים על אחיזה לא איתנה במציאות. בכלל, ריבוי שורשים מראה על אנרגיה שתקועה בעבר, עבר שמשרה מתח, עוצר פעילות, מעיק על האישיות בהווה ו"תוקע אותה.

  בציור גזע העץ ניתן לראות מספר דברים וחלקו למספר חלקים ונושאים . למשל בסיס הגזע – יש לבדוק האם הגזע "מסתגל" לאיתני הטבע.האם הוא יצליח לעמוד בסערות למשל או במילים אחרות - כיצד המצייר מסתגל לסביבתו ולתקופות קשות.

  אזור האמצע של הגזע. – מייצג את כוחות האני. היכולת להתמודד עם המציאות ויכולת לשאת את הצמרת והענפים: לקחת אחריות על היתר. גוף העץ מבטא את האופי הכולל, את האישיות. האם היא דלה וריקה או עמוסה חוויות ויכולות.

  עבור המבוגר – גזע העץ הוא כשליש מהגוף כולו. עבור הילד: הגזע הוא שני שלישים בגילאי 3 עד 6 ובגילאי 6 עד 12 – חלוקת העץ היא גזעו מחצית וצמרתו מחצית. כלומר, בעוד הילד הרך תלוי כמעט כולו במי שנותן לו חיות, הרי מגיל 6 עד 12 העץ מבטא את היכולת של הילד בילדות הגבוהה לקחת אחריות על אותם משימות שהמבוגר מטיל עליו ולעמוד בהן.

  דרך קווי המתאר של הגזע –כלומר הקווים החיצוניים של הגזע אף הם מבטאים סמלים שונים בהתפתחות או מעוכבות של המצייר קווי המתאר מבטאים מגע עם הסביבה. גבולות –האם המצייר מסוגל לשים גבולות בינו ובין החברה הסביבה או שמא קווי המתאר רופפים, מנותקים. ובמקביל האם קווי מתאר מחוזקים מאוד מעידים על גבולות יתרים, הגנות וחומות כנגד המציאות שהיא מאיימת.

  בשעה שהמצייר מתקן שוב ושוב את קווי המתאר או מתקשה לציירם מעיד הדבר על תחושת כשלון לנוכח המגעים הסביבתיים.

  תיקונים בצד ימין – המגע עם העולם החיצוני הוא בעייתי ( סביבה, חברה, משפחה, זוגיות ) ואם קווי המתאר מתוקנים ורופפים בצד השמאלי מעיד הדבר על קשיים בינו לבין עצמו, אי קבלת עצמו כראוי ובעייתיות באופן רגשי-נפשי.

  תיאור חיצוני של הגזע מעיד על מערכת של אפיונים ואלה הם:

  גזע עדין וצר – תווי אישיות עדינים, אינם נחרצים גזע עבה – אישיות עקשנית,עומד על שלו גם כשלא צריך. גזע דל, נראה שברירי – אישיות רופסת, תלוי באחרים.(ראה ציור של ואן גוך ,pink peach trees אפריל 1888) גזע פתלתל – אדם שאין לו כוחות "אני" חסר עמוד שדרה. גזע ריק – אינו צבוע, אינו מושחר כלל –אדם שאינו מוכן לחשוף את עצמו ברבים או כזה שחש ריקנות

  גזע ארוך יחסית לכלל העץ: אדם ילדותי, חסר בשלות , חסר מודעות.

  גזע קצר יחסית ונוף ארוך - שאפתנות, אינטלקט , בעיות בחלק התחתון או ילדות בעייתית גזע רחב, אבל הענפים קטנים – תסכול מתמשך צמרת העץ נופלת ומסתירה חלק מן הגזע - מגלה פסיביות, מעצורים ומצבי רוח.

  גזע המצויר בקווים נפתלים – חיות, ערנות התלהבות, גמישות המחשבה והפעולה.

  גזע ישר בעל קווים מקבילים : נוקשות, חוקים.

  גזע "מת". חוסר תקווה. יש לבדוק אם יש לבלוב, יתכן כי אחרי משבר יש תקווה כשלבלוב מופיע חור בגזע – חוויה של חסך. ביטויים של שמירות והגנות רואים על ידי שורת ציורים על הגזע - : קוצים על הגזע, ענפים שגדמו אותם, העץ נמצא בתוך גומה, מקל שאוחז את העץ, סולם .תמיכות שונות.

  צלקות על הגזע- כמעט תמיד טראומות מהילדות או ההתבגרות. נוף העץ : ענפים, עלים, צמרת העץ. הנוף – מעניק נוף וצל. כמו ידיים שיוצרות, כך גם אפשר לראות כמה המצייר מוציא מעצמו, מבטא את המלאות של אישיותו. יש לבדוק עד כמה הוא מנסה "להרשים". האם העץ מזמין לשבת עליו או רק לצפות בו. ניתן לראות בנוף העץ אופני תגובה של האדם. אם יש המון הסתעפויות, יש לאדם כמה אופני תגובה או מחשבה רב כיוונית. אם הענפים זוויתיים או מקובעים – מייצג הדבר גם את אפיון האישיות. מבנה הענפים מתאר את מידת הגיבוש של האישיות הכוללת המגע של הענפים עם הסביבה מבטא את היחסים בין המצייר לסביבה החברתית שלו. נוף דמוי כדור מייצג את הניסיון להסוות להסתיר, ויכול להיות שזה גם על רקע של ביישנות, סגירות או ניסיון להימנע מחשיפת רגשות. בנוף שעשוי תלתלים, לולאות, מעגלים אפשר לראות התלהבות, תנועה, פטפטנות,

  בענפים דמויי צינור, פתוחים בקצוות, אפשר לראות משהו לא שלם: דליפה של אנרגיה וכן קושי לממש פוטנציאל. צורת הענף : ענף דק וחוטי – אדם שמרגיש פגיע. ענף עבה וגדום – אגרסיביות.

  בסיומות הענפים אפשר לראות גם כן יסוד של מגע עם הסביבה כי הם פתוחים אל החוץ .אם הענפים בקצותיהם קוצניים זהו אות למגע בלתי נעים עם הסביבה. אם נוף העץ, ענפים ועלים מבולגן ולא מובנה – אפשר לראות קוצר רוח, קשיי התארגנות ואי נחת. שטחים ריקים בעץ או ציור דל – תחושת ריקנות. אם הענפים זהים לשורשים אות היא כי מדובר על , בעיה נפשית, אך אין למהר לבדוק רק על פי ציור העץ מגמה של קשיי נפש או רפיפות וכדומה, כי כאמור-אין לקבוע מסמרות על פי אפיון של מימד אחד מממדי הגרפולוגיה. ציור העץ לבדו באין עמו כתב היד– אין בו כדי להביע את מכלול האישיות. העלים והפרחים בעץ

  עלים מעידים גם על יכולת למידה. יסוד קישוטי בעץ – (ציפורים, קינים, נדנדות, פירות מגוונים )- מלמד על חיות, חמימות , רגישות לזולת ותחושת לבלוב מתמדת , מתמיד ללמוד ולרכוש ידע. אם היסודות הקישוטיים מסודרים בקפדנות – מלמד הדבר על כפייתיות. וההיפך – היעדר קישוטים או פירות ופרחים מלמד על "עץ בשלכת" תחושת ריקנות ו"אין לי מה לתת לעולם".(ראה תמונה)

  הפרחים על העץ יכולים ללמד על שני כיוונים. מצד אחד אסטטיקה ומצד שני "מסכה" אשר שם המצייר על פניו, הדגשת הרושם החיצוני על חשבון הפנימיות. פירות – מעידים על הישגים כשהפירות מהווים חלק אינטגראלי מהעץ, מדובר במי שמצליח לראות פירות לעמלו. בעל הישגים.

  אם הם מפוזרים, מנופחים. מתפקעים -מדובר באדם שיש לו צורך תמידי להרשים את הזולת.

  השחרה של פירות או פרי מעוות - תחושה לא טובה מהישגים שכבר הושגו. מועקה וחרדות.

  אם ישנן תוספות לעץ שאינן מחויבות המציאות . יש לבדוק. אם התוספות מעשירות את הציור- או אם הן יוצרות תחושת מלאות-יתר, אולי מטרת המצייר להסיט את הדגש מהעיקר לכיוון התוספות .

  כל דבר שאינו קוהרנטי לצמיחת העץ : בסיס הגזע, הגזע, הענפים, העלים והנוף - יכול לרמוז למאבחן שיש לבדוק עוד' יסודות בכתב היד ( ולא רק את העץ) - כדי ליצור אבחון ראוי.

  גם בחירה בסוגי עצים יש בה כדי ללמד משהו על האדם .

  עץ זית יכול להעיד על זיקה להיסטוריה. זהו עץ לא גמיש, נותן שמן והאדם נהנה ממעלותיו. יכול להעיד על מי שחווה חוויות קשות אבל בכל זאת אופטימי ומצליח להשתקם.(עצי זית של ואן גוך,olive orchard , יוני 1889)

  דקל – גזע קוצני אך פירותיו מתוקים. אנשים טובי לב, מסורים. גזע שאינו נשבר בסערות קשות. אלה אנשים שעומדים היטב בשעות משבר ויכולים להן.  ברוש- בודד, מופנם, שומר את נופו לעצמו. אמנם שואף למעלה – דבר המסמל סקרנות, וכן אינטלקט גבוה ושאיפות רוחניות, אך מופנם אינו שש להשוויץ. לא לשכוח את תפקידו של הברוש כשומר על פרדסים מפני רוחות עזות. משמע יש לצייר צורך בהגנות.


  אורן –צומח במהירות. יש לו מחטים, אינו מאפשר צמיחה של פרחים מתחתיו - מסמל בעיות תקשורת, בעת סערה עלול להישבר. הגזע שלו קשה ולא גמיש. מדובר באדם שאולי אינו מסוגל להתמודד עם משברים. שקדיה- מראה על צמיחה מחדש, לבלוב(ראה ציור של ואן גוך branches of an almond tree in blossom פברואר 1890)

  ניתוח פרטני של כל חלקי העץ –באנלוגיה לחלקי האישיות ונטיותיה. לכתבה המלאה : http://www.tali-y.com/gp.asp?gpid=54

  אודות הכותב:
  Brandly-- Professional E-Branding חברה ליחסי ציבור מקצועי באינטרנט www.brandly.co.il

  קורס מתאווה לאהבה - אפריל 2014

  נכתב על ידי - Naama Hanegbi - 2014-04-01

  אימון לזוגיות טנטרית מקודשת קורס טנטרה מסורתית להעצמת הזוגיות ויחסי האהבה

  לימודי טנטרה יוגה – קורס עומק – מבוסס אגמה יוגה 11.2-24.6.14

  נכתב על ידי - לילה בן הרוש - 2014-01-22

  הקורס מתאים לתלמידי יוגה מתקדמים ומתחילים המעוניינים להעמיק את חווית התרגול שלהם והבנת המערכת האנרגט...

  מפגש פעימה - מפגש אימון דינאמי הוליסטי

  נכתב על ידי - יובל רוז יובל רוז - 2014-01-13

  מפגש" פעימה " הוא מפגש אחת לחודש במעגל אימון דינאמי בקבוצה, פתוח לחברי השבט וחבריהם. אחת לחודש נחבו...

  טעויות נפוצות של עסקים קטנים

  נכתב על ידי - לילה בן הרוש - 2014-01-04

  לא משנה כמה העסק שלכם נהדר , השאלה היא מי יודע על זה? ביום שבחרתם ללכת לדרך עצמאית , ביום שבחרתם לה...

  כיצד ניתן לתכנן את ההשקעה בקרקע החקלאית?

  נכתב על ידי - אורן קובי - 2013-10-03

  רכישת קרקע חקלאית לצורכי השקעה נחשבת לאפיק מבוקש בשנים האחרונות. עם העלייה הגבוהה במחירי הדירות והקר...

  מאמרים נוספים של הכותב/ת

  תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה

  נכתב על ידי - חברה ליחסי ציבור באינטרנט peb - 2010-08-16

  האם הבית שלכם מוגן מפני רעידות אדמה? אם ביתכם נבנה לפני שנת 1980, קיים סיכוי סביר, שהוא אינו עומד בד...

  סיפורי הצלחה בפרויקט "לגעת באופק" מבית פתחון לב

  נכתב על ידי - חברה ליחסי ציבור באינטרנט peb - 2010-07-14

  היום- לאחר שנתיים בפרויקט "לגעת באופק" לא מדובר כלל באותה נערה.מ' משתתפת קבוע בפרויקט "אחרי". לומדת ...

  הוסיפו תגובה

  שם: איימל:

  בבקשה מלאו את הפרטים החסרים