הרהורים על משמעות החיים

פורסם על ידי בתאריך 24/08/2009
תקציר - החיפוש אחר משמעות החיים הולך אחורה בזמן עד ליום בו נברא האדם. מאז ועד היום אנחנו מחפשים תשובה פשוטה לשאלה כל כך עמוקה: ל...


 • פתיחת חשבון
 • הוספת מאמר חינם
 • הוראות עריכה
 • למה כדאי לפרסם מאמרים
  מספר מצביעים: 1


  מספר צפיות: 33162

  גדולי הפילוסופים, פסיכולוגים, הוגי דעות ואנשי דת ניסו בכל תוקף למצוא תשובה לשאלה הזו. אבל אם תשאלו אנשים ברחוב למה אנחנו חיים, ככל הנראה לא תמצאו תשובה מספקת. בעידן בו כולם נמצאים במרדף אינסופי אחר קריירה, כסף ומה לא? למי יש זמן לעצור ולחשוב בשביל מה ולמה אני חי?

  איפה הכול התחיל? מאז ימי האדם הראשון ועד ימינו אנו, מחפשים משמעות ואת אחת ההוכחות לכך ניתן למצוא בסיפורו של אברהם אבינו. אברהם לא הסתפק בעבודת האלילים שהייתה נהוגה בתקופתו ושאף לקשר רוחני עמוק יותר, משמעותי יותר עם איזשהו כוח עליון, כוח שמסובב את העולם ומניע אותו: "...התחיל לשוטט בדעתו ...ולחשוב ביום ובלילה, והיה תמה: היאך אפשר שיהיה הגלגל הזה נוהג תמיד, ולא יהיה לו מנהיג; ומי יסבב אותו, לפי שאי אפשר שיסבב את עצמו." (רמב"ם, משנה תורה, הלכות עבודת כוכבים, פרק א' הלכה ג').

  אברהם חיפש משהו מעבר לחיים האלה. הוא חיפש את הכח הנצחי שמפעיל אותנו ואת הדרך להיות כמוהו - טוב ומיטיב לטובים ולרעים. אבל אברהם היה חריג בחברה הבבלית השאפתנית בה הוא חי וכך אולי גם בימינו. היום כמו אותם בבלים שישבו סביב אברהם, קל לנו להיסחף בזרמי החיים או לרדוף אחרי רגעים של תענוג חולף. למה? כי כולם עושים את זה, כי ככה חינכו אותנו ומי בכלל מאמין שאפשר אחרת?

  משבר והזדמנות על פי ספר הזהר התקופה בה אנו חיים, היא התקופה המשמעותית ביותר והקריטית ביותר לקיום האנושי. אנו חווים משברים עולמיים בתחום הכלכלה, החינוך, האקלים, משברים מדיניים ואיומים גרעיניים, התפרקות הגרעין המשפחתי ואלימות גוברת. לצד זה ישנו חיפוש אחר רוחניות אינסטנט, אחיזה במיסטיקה ואמונות טפלות וגם חזרה לדת הממוסדת. האם כל זה מוביל למשהו טוב?

  על פי חכמת הקבלה, המשברים הללו דוחפים את האנושות כולה לידי חיפוש אחר אמת אחרת, אמת גבוהה שלא מסתפקת במה שיש לנו בעולם הזה. אנשים רוצים להגיע למקום ממנו הכול מתחיל, למקום בו הם מבינים את המחשבה המסתתרת מאחורי כל חלקי המציאות שלנו. ממש כמו שאברהם אבינו עשה בזמנו.

  רבים מגלים במודע ובתת מודע כי מה שיש לעולם להציע כבר לא מספק. המילויים של כסף, כבוד, שליטה, קריירה לא מספקים כמו שהיה בעבר. למרות כל הידע והכסף שמסתובב בעולם מתעוררת באנשים רבים אותה שאלה מציקה שהטרידה את אבותינו - השאלה על משמעות וטעם החיים.

  להשיג את הטוב המוחלט חוכמת הקבלה אומרת כי כל העולם כולו נברא למעננו, למען שנגיע לטוב המוחלט- אושר, נצחיות, שפע בלתי מוגבל, פשוט הכול. כל אדם יכול להגיע אל השפע המובטח הזה אם ימצא את הדרך להכרת הכוח העליון, הכוח שגורם לגלגל הזה להסתובב. אבל איך עושים את זה?

  אחד מענקי המקובלים של הדור האחרון- בעל הסולם- כתב בספרו תלמוד עשר הספירות כך: " אכן, אם נשים לבנו להשיב רק על שאלה אחת מפורסמת מאד, בטוח אנכי שכל השאלות והספיקות הללו יתעלמו מן האופק ותביט אל מקומם ואינם. והיינו השאלה הזעומה הנשאלת מכל בני ירד, שהיא: מהו הטעם בחיינו? ....עצם השאלה בעינה עומדת בכל תוקפה ומרירותה, שהרי לעתים היא פוגשת אותנו בלתי קרוא, ומנקרת את מוחנו, ומשפילתנו עד עפר, בטרם שנצליח למצוא התחבולה הידועה, דהיינו, להיסחף בלי דעת בזרמי החיים, כדאתמול. אכן, לפתרון חידה סתומה זו, דיבר הכתוב "טעמו וראו כי טוב ה'"...


  הקבלה מסבירה כי מטרת המציאות היא להעלות את האדם לרמה שבה יהיה דומה לכח העליון שיצר אותו - אדם מלשון אדמה לעליון. בעלייתו לדרגת העליון, אוחז האדם בשני הקצוות של המציאות - בגופו הוא מצוי בעולם שלנו, ובנשמתו הוא בגובה הבורא. זוהי מטרת הקיום ואליה אנו מובלים.

  הניתוק הרגשי והמעשי שלנו מהתהליך הכללי שמפתח את האנושות בעל כורחה גורם לתחושת אי סיפוק מהחיים. אך אם נלמד איך המערכת הכללית עובדת תתגלה בפנינו אפשרות להבין את המציאות בה אנו חיים. מתוך הרגשת הכח העליון הפועל בתוכנו יתמלאו כל החללים הריקים שלנו ותיווצר הרגשת שלמות, הרמוניה ונצחיות. שווה לנסות! .

  הבא
  הקודם

  אודות הכותב:
  קבלה לעם - אתר התוכן הגדול והמקיף ביותר בנושא קבלה: שיעורי קבלה און-ליין, סרטים, תוכניות וקליפים "מתחברים לטוב" ערוץ הקבלה - מתחברים לטוב (אפיק 66)'

  טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות קבלה מעשית

  נכתב על ידי - כפיר פוריאן כפיר פוריאן - 2013-11-09

  ישנם שלל דרכים אלטרנטבים לטיפול בבעיות קשב וריכוז ADHD , האם ישנה דרך אשר מטפלת בשורש הבעיה ולא בסימ...

  מהותה הרוחנית של הסליחה

  נכתב על ידי - סנדרה אליאש - 0000-00-00

  "לסלוח, פירושו להניח למה שהיה - לחלוף, למה שיהיה - לבוא, ולמה שישנו - להיות" כדי לקבל את השנה החד...

  מידע על החזרת אהבה

  נכתב על ידי - עמי חורי - 2012-10-09

  בני האדם לאורך כל ההיסטוריה האנושית , רצו להיות אוהבים ונאהבים, כבר בספר התנ"ך ישנם לא מעט סיפורי אה...

  מדריך לחיפוש פירוש חלומות

  נכתב על ידי - עמי רבי - 2012-09-12

  המדריך עוזר להבין כיצד יש לבצע חיפושים של פירוש חלומות שחלמנו באינטרנט באופן אפקטיבי על מנת שנוכל למ...

  אומנם יצאנו ממצרים. אבל מצרים לא יצאה מאיתנו...

  נכתב על ידי - חני בורנשטיין - 2012-03-25

  כשאדם נמצא בשבי, הוא נמצא במקום שבו נשללת ממנו הבחירה. נשלל ממנו החופש ללא רצונו. כל מקום בחיים שלנו...

  מאמרים נוספים של הכותב/ת

  האתוס הציוני החדש ל-60 השנים הבאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-21

  אז קיבצנו גלויות, והקמנו מדינה, אבל האם בכך הסתיימה מלאכתנו? טייס הקרב תת-אלוף רם שמואלי, תוהה בדבר ...

  למה לא אוגנדה?! יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-21

  מקבץ שאלות ותשובות לכבוד יום העצמאות, הקושרות את קיומנו ועתידנו בארץ ישראל למעשים שלנו. מהן הסיבות ל...

  מדע לא בדיוני- יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-18

  יום העצמאות הנוכחי תופס אותנו במציאות שנראית כלקוחה מתסריטי המדע הבדיוני המסויטים ביותר. חייזרים אמנ...

  הצבעה חוזרת- יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-18

  עם כל הכבוד לאו"ם, ההצדקה לקיום המדינה נוצרה עוד בראשית הימים, כשאברהם אבינו "שלף" מקרב הבבלים מספר ...

  זוהר-פרוייקט "זוהר לעם"

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-11

  זוהר,ספרים רבים נכתבו לפני ספר הזוהר, ואלפים רבים נכתבו מזמנו ואילך, אבל מעולם לא נכתב ספר שישווה לו...

  הוסיפו תגובה

  שם: איימל:

  בבקשה מלאו את הפרטים החסרים