זוהר-פרוייקט "זוהר לעם"

פורסם על ידי בתאריך 11/04/2010
תקציר - זוהר,ספרים רבים נכתבו לפני ספר הזוהר, ואלפים רבים נכתבו מזמנו ואילך, אבל מעולם לא נכתב ספר שישווה לו בכוח הרוחני הטמון ב...


 • פתיחת חשבון
 • הוספת מאמר חינם
 • הוראות עריכה
 • למה כדאי לפרסם מאמרים
  מספר מצביעים: 1


  מספר צפיות: 33174

  ספרים רבים נכתבו לפני ספר הזוהר, ואלפים רבים נכתבו מזמנו ואילך, אבל מעולם לא נכתב ספר שישווה לו בכוח הרוחני הטמון בו. פרויקט "זוהר לעם", מאפשר לכל אדם שמתחיל להתעניין בספר הזוהר ובחכמת הקבלה להרגיש ולחוות את מה שמדבר עליו ספר הזוהר

  ספר הזוהר - ספר הספרים של חכמת הקבלה ספר הזוהר הוא ללא ספק אחד הספרים המפורסמים והמיוחדים שידעה האנושות. מאז כתיבתו נקשרו לספר הזוהר מאות מיתוסים ושמועות, והמסתורין האופף אותו אינו יודע גבולות.

  ספר הזוהר נכתב במאה ה-3 לספירה בתוך מערה קטנה - ה"אידרא רבא", החבויה ביער המקיף את העיר צפת, למרגלות הר מירון. במערה ישבו עשרה מקובלים, בראשם רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י), וכתבו את החיבור הקבלי החשוב ביותר ביחד, מתוך הרגשת השלמות. כתוצאה מהרגשת האיחוד השלמה ששרתה ביניהם, הצליחה החבורה להטמיע בספר את המפתחות והכלים הנחוצים לכל מי שחפץ בהתעלות רוחנית, עד לדרגה הגבוהה ביותר שאליה מסוגלים להגיע, הן האדם הפרטי, והן האנושות בכללה.

  ספר הזוהר מספר כיצד ניתן להשפיע על מציאות חיינו האישית ועל מציאות העולם כולו על-ידי המעשים והפעולות הרוחניות שלנו. רשב"י תיאר באיזו צורה יכולות מחשבות ורצונות האדם לפעול ולהשפיע על התפתחות המאורעות הנוכחיים והעתידים בעולמינו, תוך שימת דגש על חיבור והדדיות בין האנשים, כפיתרון היחיד לכל בעיות העולם. אך ספר הזוהר, ספר הספרים של חכמת הקבלה, נגנז מיד לאחר כתיבתו על ידי מחבריו. הסיבה לכך הייתה שהדור שבו נכתב הספר, עדיין לא היה ראוי להתגלותו ברבים.

  ספר הזוהר - למה דווקא עכשיו? ספר הזוהר התגלה לראשונה כביכול במקרה, על-ידי אלמנתו של רבי משה דה-ליאון במאה ה-14. ומאז, החלו ללמוד מתוך ספר הזוהר מקובלים בודדים, בחדרי חדרים, ונמנעו מלהפיצו ברבים, מכיוון שעדיין לא תמה תקופת הגלות.

  גילויו של ספר הזוהר בימינו הוא אחד הסימנים המרכזיים המסמלים את תום תקופת הגלות ותחילת ההתעוררות הרוחנית הכללית בכל העולם, כפי שחזו בעלי הזוהר כבר לפני כ-2000 שנה, עת כתבו בספרם, "ומשום שעתידים ישראל לטעום מעץ החיים שהוא ספר הזוהר הזה, יצאו מן הגלות ברחמים..." (זוהר, נשא).

  בזמנים אלה, חייבת כל האנושות לעלות לדרגת קיום חדשה, המבוססת על חיבור, אהבה והדדיות. כאשר הרב יהודה אשלג הוציא לאור את מה שהתברר לימים כפירוש המקיף, המעמיק והרחב ביותר על ספר הזהר, "פירוש הסולם". מטרתו בחיבור זה הייתה לעשותו נגיש ומובן לכל אדם ואדם.

  עיקר עבודתו הייתה לבאר את המושגים הרוחניים שבזוהר באמיתותם, כלומר כהבחנות ותכונות שמגלה האדם בפנימיותו ולא כלל כתיאורים גשמיים של חפצים ומאורעות היסטוריים. בכך בעל הסולם מכוון את המעיין להבנה הפנימית של ספר הזוהר ומגן עליו מפני כל בלבלול.

  התועלת מלימוד הזוהר

  ספרים רבים נכתבו לפני ספר הזוהר, ואלפים רבים נכתבו מזמנו ואילך, אבל מעולם לא נכתב ספר שישווה לו בכוח הרוחני הטמון בו. הזוהר מתאר את המציאות הרוחנית, מציאות נצחית ושלימה שנמצאת מעל למגבלות הזמן והמקום.

  הלימוד מיועד לפתח את רגש האדם - לחדד את רגישותו לקליטת המציאות הרוחנית העליונה, הנסתרת לעת עתה מחושיו.

  הלימוד מתוך הספר, הכתוב בשפת הרגש הפנימי, מגלה לאדם תמונת מציאות חדשה, פנימית יותר, בה פועלים הכוחות שעליהם מושתתת כל המציאות.

  ההכנה ללימוד הזוהר ספר הזוהר נכתב על ידי קבוצת מקובלים המהווה גוף, מנגנון רוחני מושלם, ולכן רק בלימוד משותף, בהתאם לאופן שבו הוא נכתב, הוא יכול להיות מובן. אומרת כלומר, כדי להבין את הכתוב בספר, חברי קבוצת הלומדים צריכים למצוא, מעל כל הפערים וההבדלים הקיימים ביניהם, את נקודות המגע הפנימיות, להשתדל לגלות קשר בין החלקים. רק בקשר בין בני האדם ספר הזוהר יכול "להיפתח", כי כל מה שהספר מדבר עליו נמצא בקשר בין הנשמות, בין השאיפות הפנימיות ביותר שלנו לחיבור.

  מתוך הקשר שייווצר בין הנשמות, מגלים את הבורא, את הכוח שמנהל את כל המציאות, את האור שקושר ומחבר אותנו יחד. ספר הזוהר מדבר על זה, ועל זה בלבד, על איך אנו מגלים את האור הזה. לכן, בהכנה ללימוד צריכים לחשוב קודם כל על האחדות, על הערבות ההדדית, על "ואהבת לרעך כמוך" - איך להגיע לזה כדי לגלות האור, והזוהר עוזר לנו בזה.

  כיצד לומדים את ספר הזוהר

  המקובלים מכוונים אותנו לא לנסות ולהבין את הכתוב בספר בצורה שכלית, כיוון שהמטרה היא להרגיש, לחיות את הכתוב בזוהר, להתעלות לדרגתו, ולא להבין מתוך דרגתנו את הכתוב בו.

  הכוונת המקובלים לצורת הלימוד הנכונה היא: לקרוא את הכתוב, "לשטוף" את עצמך בכוח הרוחני הטמון בספר, ולהשתוקק להרגיש בתוכך את המצבים שעליהם הזוהר מדבר.

  עלינו להשתדל לאתר בתוכנו את ההבחנות שמתאר הספר. ואז נעלה להבחנות הללו, נחיה איתם כמו תינוק שגדל ומתפתח מיום ליום. הוא מבין את העולם, מתמצא בו יותר ויותר, מגלה בו דברים עמוקים יותר שהוא לא זיהה קודם לכן.

  "זוהר לעם" - לימוד ספר הזוהר בימינו "זוהר לעם" הוא פרויקט שמובילים המקובל, הרב דר' מיכאל לייטמן ו"קבלה לעם", שמטרתו לאפשר לכל אדם החפץ בהתפתחות רוחנית, להתחבר ביתר קלות לכוח הטמון בספר הזוהר.


  "זוהר לעם", מבוסס על פירוש הסולם על ספר הזוהר שכתב הרב יהודה אשלג. לימודי "זוהר לעם" מועברים מדי בוקר במסגרת שיעור הקבלה היומי בערוץ הקבלה - 66. השיעור משודר במקביל דרך אתר "קבלה לעם" למיליוני צופים בכל רחבי העולם.

  זוהר ,זה לא הלימוד, זה לא הסיפור, זה לא ההסבר, זה משהו מעבר, שלומדים להרגיש...

  הבא
  הקודם

  אודות הכותב:
  קבלה לעם - אתר התוכן הגדול והמקיף ביותר בנושא קבלה: שיעורי קבלה און-ליין, סרטים, תוכניות וקליפים "מתחברים לטוב" ערוץ הקבלה - מתחברים לטוב (אפיק 66)'

  טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות קבלה מעשית

  נכתב על ידי - כפיר פוריאן כפיר פוריאן - 2013-11-09

  ישנם שלל דרכים אלטרנטבים לטיפול בבעיות קשב וריכוז ADHD , האם ישנה דרך אשר מטפלת בשורש הבעיה ולא בסימ...

  מהותה הרוחנית של הסליחה

  נכתב על ידי - סנדרה אליאש - 0000-00-00

  "לסלוח, פירושו להניח למה שהיה - לחלוף, למה שיהיה - לבוא, ולמה שישנו - להיות" כדי לקבל את השנה החד...

  מידע על החזרת אהבה

  נכתב על ידי - עמי חורי - 2012-10-09

  בני האדם לאורך כל ההיסטוריה האנושית , רצו להיות אוהבים ונאהבים, כבר בספר התנ"ך ישנם לא מעט סיפורי אה...

  מדריך לחיפוש פירוש חלומות

  נכתב על ידי - עמי רבי - 2012-09-12

  המדריך עוזר להבין כיצד יש לבצע חיפושים של פירוש חלומות שחלמנו באינטרנט באופן אפקטיבי על מנת שנוכל למ...

  אומנם יצאנו ממצרים. אבל מצרים לא יצאה מאיתנו...

  נכתב על ידי - חני בורנשטיין - 2012-03-25

  כשאדם נמצא בשבי, הוא נמצא במקום שבו נשללת ממנו הבחירה. נשלל ממנו החופש ללא רצונו. כל מקום בחיים שלנו...

  מאמרים נוספים של הכותב/ת

  האתוס הציוני החדש ל-60 השנים הבאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-21

  אז קיבצנו גלויות, והקמנו מדינה, אבל האם בכך הסתיימה מלאכתנו? טייס הקרב תת-אלוף רם שמואלי, תוהה בדבר ...

  למה לא אוגנדה?! יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-21

  מקבץ שאלות ותשובות לכבוד יום העצמאות, הקושרות את קיומנו ועתידנו בארץ ישראל למעשים שלנו. מהן הסיבות ל...

  מדע לא בדיוני- יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-18

  יום העצמאות הנוכחי תופס אותנו במציאות שנראית כלקוחה מתסריטי המדע הבדיוני המסויטים ביותר. חייזרים אמנ...

  הצבעה חוזרת- יום העצמאות

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-18

  עם כל הכבוד לאו"ם, ההצדקה לקיום המדינה נוצרה עוד בראשית הימים, כשאברהם אבינו "שלף" מקרב הבבלים מספר ...

  זוהר-פרוייקט "זוהר לעם"

  נכתב על ידי - kabbel BB - 2010-04-11

  זוהר,ספרים רבים נכתבו לפני ספר הזוהר, ואלפים רבים נכתבו מזמנו ואילך, אבל מעולם לא נכתב ספר שישווה לו...

  הוסיפו תגובה

  שם: איימל:

  בבקשה מלאו את הפרטים החסרים