לימודי אנגלית למתחילים
לימודי אנגלית למתחילים לימודי שפה נוספת הם הכרח. בבתי הספר כולם מחויבים ללמוד אנגלית, ובמרבית התיכונים בישראל מלמדים שפות נוספות, אולם בשנים הראשונות של בית הספר התלמיד לא בהכרח מבין את חשיבותם של לימודי השפה הזרה ועל כן רבים מהתלמידים נוטים לעבור את הלימודים מבלי שישלטו בשפה האנגלית בצורה משביעת רצון.

הסיבות שתפיסת השפה האנגלית אצל דוברי עברית היא קשה נובעת ממספר מרכיבים עיקרים.

השפה העברית נובעת משפת יתדות עתיקה שנכתבת מימין לשמאל. מרכז השפה המוחי אצל כותבי עברית מעוצב באופן שונה ממרכזי שפה אצל דוברים שפות לטיניות אשר נכתוב משמאל לימין.

בגלל הריחוק בין ההתפתחות של הלטינית לשפות השמיות החפיפה בין מילים ופועלים מאוד נמוכה. בין השפות ספרדית, לטינית, אנגלית ואפילו שפות שנכתבות באותיות קיריליות יש חפיפה רבה במילים שונות, כך שלומד השפה יכול להתגבר על הלימודים בקלילות, ועל כן תראו דוברי אנגלית רבים ששולטים באופן מושלם בשפה הספרדית.

התפתחות מרכז השפה אצל ילדים חל בגיל מאוד מוקדם, יש הטוענים שבשנה שנתיים הראשונות להולדת הילד כבר יש צורך ללמד אותו שפות נוספות, ואילו בישראל רוב הילדים יחשפו בפעם הראשונה לשפה האנגלית סביב גיל 6 במקרה הטוב ועד גיל 7 ברוב בתי הספר.

התפתחות מערכת הדיבור – השפה העברית היא גרונית ודורשת שימוש במיתרי הקול באופן שונה מהשפה האנגלית שהיא יותר לשונית – כלומר הדיבור בה מתבצע בעיקר באמצעות השפתיים והלשון.

בגלל סיבות אלו לימוד השפה האנגלית בישראל עבור דוברי עברית הוא קשה ומורכב. על מנת שתלמיד בגיל העולה על 7 יגיע להישגים משביעי רצון הוא למעשה צריך עבודה בשלושה מימדים.

1. לימוד עקרונות השפה – תחביר זמנים, תארים וכו'.

2. תרגול הגייתי של המילים והגדלת אוצר המילים באופן קבוע.

3. תמיכה סביבתית ושימוש רב בשפה גם בסיום הלימודי הרשמי.

רבים מהתלמידים רוצים להתקדם באופן מיידי עם לימודי השפה ובצדק – ברוב המקרים כשתלמיד מגיע לקורס הוא עושה זאת מתוך אילוץ חיצוני ולא מתוך רצון פנימי, כגון בחינות שונות כמו בחינת הפסיכומטרי, או הכנה למקום עבודה הדורש שימוש בשפה האנגלית.

לאדם שמתכנן את ההתפתחות שלו בלימודי השפה עדיף להיערך באופן מתמשך ללימודים ולהתחיל את המסלול גם בגיל מבוגר משלב יחסית התחלתי. להתחיל מקורסי אנגלית למתחילים ולהתקדם ברמות עד מעבר לקורסי אנגלית למתקדמים או קורסי אנגלית עסקית ייעודיים לתחום התעסוקה.

בתהליך של מספר חודשים מכוני ההכנה - בשיתוף פעולה עם התלמיד ונכונותו ללמוד - יכולים להביא את שפת האנגלית שלו לרמת שפת אם. בטח אם התלמיד יתמיד ויקפיד על על תרגולי השיח גם מחוץ למוסד הלימודים.